ogrzewanie gazowe w mieszkaniu

Wybierając sposób ogrzewania mieszkania warto wziąć pod uwagę koszty (zarówno samej instalacji, jak i jej użytkowania), stopień bezobsługowości oraz wpływ na środowisko. Jak pod tym względem wygląda ogrzewanie gazowe w mieszkaniu? Jakie są jego wady i zalety? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Ogrzewanie gazowe — gaz z sieci lub zbiornika znajdującego się na działce

Ogrzewanie gazowe to instalacja, która zazwyczaj zasilana jest gazem przesyłanym z sieci. Oczywiście nie jest to konieczność, ponieważ w przypadku wielu działek nie istnieje obecnie możliwość przyłączenia do sieci gazociągowej lub wiązałoby się to ze zbyt wysokimi kosztami. Rozwiązaniem tego problemu jest instalacja odpowiedniego zbiornika na gaz ziemny na własnej działce. W tym celu można go kupić lub wydzierżawić. Co jest korzystniejsze? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od umowy z dostawcą oraz obowiązujących cen gazu. Jednak decydując się na zakup użytkownik uniezależnia się od dostawców i może kupować gaz tam, gdzie jest on najtańszy.

Ogrzewanie gazowe w mieszkaniu — jakie korzyści?

Ogrzewanie domu gazem ziemnym to szereg korzyści, do których należy przede wszystkim:

  • wygoda — użytkowanie instalacji zasilanej gazem ziemnym jest praktycznie bezobsługowa. Wystarczy jedynie odpowiednio zaprogramować ustawienia kotła, a wszystko pracuje bez ingerencji człowieka. Należy jednak pamiętać o corocznych przeglądach, które zagwarantują bezpieczeństwo użytkowania;
  • wysoka sprawność urządzeń — nowoczesne kotły gazowe to charakteryzuje oszczędność oraz wysoka sprawność. Są to z reguły urządzenia kondensacyjne, których konstrukcja umożliwia osiąganie sprawności w granicach 110%. Oznacza to, że z jednej porcji paliwa możliwe jest uzyskanie większej ilości ciepła niż w przypadku kotłów niekondensacyjnych. W związku z tym instalacja kotła kondensacyjnego bezpośrednio przekłada się na obniżenie rachunków za ogrzewanie;
pracownik serwisu reguluje kocioł gazowy
  • ekologia — proces spalania gazu ziemnego jest ekologiczny, ponieważ nie zawiera on siarki oraz cząstek niepalnych. Dzięki temu z komina nie wydobywają się tlenki siarki i pyły, a sama instalacja spełnia wyśrubowane normy ekologiczne;
  • oszczędność miejsca — korzyść ta przejawia się na dwa sposoby, ponieważ ogrzewanie domu gazem ziemnym nie wymaga zorganizowania miejsca, w którym składowany będzie opał na zimę. Oszczędność miejsca można osiągnąć również w samym domu, ponieważ nowoczesne kotły gazowe charakteryzują kompaktowe wymiary, a co za tym idzie można zmniejszyć kotłownię, powiększając jednocześnie inne pomieszczenia.

 Na temat ogrzewania gazowego można przeczytać również we wcześniejszym wpisie do naszej Bazy wiedzy.

Jakie wady ma ogrzewanie gazem w mieszkaniu?

Ogrzewanie gazem ziemnym posiada również wady, a najczęściej wymienia się wśród nich ilość formalności, które należy spełnić na etapie wnioskowania o przyłącze do gazociągu oraz samego uruchomienia instalacji. Jest to zarówno kosztowne, jak i czasochłonne. Jako wadę można również traktować fakt, że istnieje wiele tańszych sposobów ogrzewania domu, jak np. drewno, czy węgiel. Nie są one jednak ani ekologiczne, ani bezobsługowe. W związku z tym wyższa cena ogrzewania domu gazem to przede wszystkim zapłata za wygodę oraz wypełnianie coraz ostrzejszych norm ekologicznych.

 Czy warto ogrzewać gazem ziemnym mieszkanie? Lektura niniejszego artykułu dowodzi, że tak. Należy jednak pamiętać, by wykonanie tego typu instalacji c.o. powierzyć profesjonalistom, którzy zagwarantują jej prawidłowy montaż, a co za tym idzie bezpieczeństwo użytkowania.

Projekt — montaż — próba szczelności — serwis ogrzewania
gazem ziemnym w mieszkaniu lub domu