
Ceny źródeł pozyskiwania energii osiągnęły poziom niestabilności niespotykany od 20 lat. Mieszkańcy aglomeracji miejskich nie mają niestety wpływu na to, czym i jak ogrzewane są ich mieszkania. Funkcja lokatorów budynków wielorodzinnych ogranicza się jedynie do biernego opłacania rosnących rachunków z energię cieplną. Nie łatwiej jest obecnym i przyszłym posiadaczom posesji prywatnych, choć w tym przypadku mają oni wpływ na to, jaki rodzaj opału zastosować. Czym jest pellet? Czy kocioł i piec na pellet to dobry wybór? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Pellet, co to jest?
Czym ogrzewać budynek? W przeważającej większości obiektów stosowane są kopalne źródła energii (gaz, węgiel, olej), czasami użytkownicy w trosce o koszty instalują ogrzewanie elektryczne, lecz i tu czeka ich rozczarowanie.
Mimo optymistycznych zapowiedzi rządu, troski o ekologię itp. nic praktycznie się nie zmienia. Koszty utrzymania niewydolnych systemów zaopatrzenia w energię i źródła jej pozyskiwania nadal przerzucane są na konsumentów. W tej sytuacji każdy z osobna sam musi podjąć decyzję, jaką technologię ogrzewania zastosować w swoim domu.
Mieszkańcy wsi oraz przedmieść poszukują czegoś, co bez względu na sytuację polityczną, ekonomiczną i gospodarczą zawsze będzie dostępne w nadmiarze, Co to jest? Odpady poprodukcyjne szeroko rozumianego przemysłu drzewnego.
Pellet, bo o nim tu mowa, wydaje się skuteczną odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie w optymalne źródło energii. Granulat powstaje przy wykorzystaniu wszelkich odpadów drewnopochodnych, dostępnych w nadmiarze w wielkich zakładach meblarskich, tartakach, i mniejszych stolarniach.
Pellet jest paliwem opałowym powstałym ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych: trocin, wiór, zrębków. Wykonany jest w postaci granulatu. Pellet ma wartość opałową taką jak drewno, niską wilgotność, w czasie spalania powstaje z niego niewielka ilość popiołu.
Pellet, właściwości:
- Wysoka wydajność;
- Spełnia najwyższe wymogi ekonomiczne i ekologiczne;
- Pellet jest łatwo dostępny w licznych ofertach handlowych;
- Przy odpowiedniej granulacji wykazuje się odpowiednią kalorycznością.
Z uwagi na składniki (odpady produkcyjne i wytwórcze), pellet ma wszelkie szanse po temu, by być najstabilniejszym cenowo typem opału w ciągu najbliższych lat.

Piec do pelletu, jaki wybrać?
W celu zapewnienia sobie wysokiej wydajności energetycznej w połączeniu z komfortem obsługi urządzenia, optymalny piec na pellet powinien spełniać określone warunki techniczne. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich znaczących czynników, dlatego osoby zainteresowane szczegółami technicznymi i praktycznymi odsyłamy na stronę o centralnym ogrzewaniu.
Piec na pellet, pożądane cechy:
- System czyszczenia rur
- Certyfikaty ekologiczne i bezpieczeństwa
- Wysoka klasa emisyjna
- Automatyczne suwanie popiołu
- Palnik
- Niezawodność
- Możliwość podłączenia zbiornika c.w.u.
W trosce o wygodę i bezawaryjność kotły do spalania pelletu powinny być wyposażone w automatyczne palniki, podajniki (ślimakowe albo pneumatyczne) i zbiorniki paliwa wraz z pełną automatykę.
Idealnym rozwiązaniem grzewczym będą kotły wielofunkcyjne. Ten wybór pozwala we własnym zakresie dokonać wyboru paliwa. Konsument może korzystać zarówno z pelletu, jak i ekogroszku.
Swoboda wyboru źródła energii jest alternatywą pozwalającą dostosować potrzeby do aktualnie obowiązujących cen na rynku paliw.
Jedną z głównych zalet wynikających z zastosowania w gospodarstwie domowym pieca na pellet jest to, że właściciele domów nie są już zależni od ceny energii elektrycznej, gazu lub oleju, aby ogrzać swoje domy. To może okazać się jedyną metodą na obniżenie kosztów ogrzewania w przyszłości.