
Ogrzewanie domu klimatyzacją wraz z postępem technologii staje się coraz atrakcyjniejszym rozwiązaniem. Jakie ma wady i zalety?
Kilkanaście lat temu ogrzewanie domu za pomocą klimatyzacji było rozwiązaniem właściwie niespotykanym w naszym kraju. Taki stan rzeczy był wynikiem przede wszystkim dwóch czynników. Pierwszy to mroźne i długie zimy, które notowano właściwie każdego roku. Drugi – nieduża wydajność grzewcza ówczesnych instalacji. Dziś jednak oba argumenty mocno straciły na znaczeniu. Liczba dni z niskimi temperaturami statystycznie spada, natomiast rosną możliwości systemów klimatyzacji. To sprawia, że takie rozwiązanie jest warte rozważenia.
Ogrzewanie domu klimatyzacją – zalety. Dlaczego warto?
Klimatyzatory dwufunkcyjne często są wybierane przez inwestorów ze względu na możliwość zaoszczędzenia na zakupie poszczególnych elementów wyposażenia domu. Zamiast instalacji osobnych systemów ogrzewania i klimatyzacji, można ograniczyć wydatki tylko do tego drugiego. Jeśli chodzi o budynek z niewykończonymi wnętrzami i nowoczesne ogrzewanie gazowe, można w ten sposób wydać nawet 35 tysięcy mniej.
Kolejna kwestia to koszty eksploatacji systemu jesienią i zimą. Dzięki wysokiemu współczynnikowi SCOP/COP, dobre nowoczesne klimatyzatory mogą wyprodukować ilość ciepła nawet trzy razy większą od ilości energii z sieci. Różnice szczególnie widoczne są w porównaniu z często używanymi w okresach przejściowych farelkami, które każdy kilowat prądu wykorzystują do wytworzenia tylko jednego kilowata ciepła.
Przewagę klimatyzacji nad tradycyjnymi instalacjami grzewczymi widać też w jakości powietrza w mieszkaniu. Klimatyzatory są wyposażone w specjalistyczne filtry, zatrzymujące sporą część bakterii, wirusów, grzybów i cząsteczek smogu. Wprawdzie nie są one w stanie zastąpić oczyszczacza powietrza, ale są dla naszego zdrowia są dużo bezpieczniejsze niż zwykłe grzejniki.
Ważnym atutem ogrzewania domu klimatyzacją jest też fakt, że to rozwiązanie bardzo przyjazne środowisku. Dzięki temu, że klimatyzatory nie emitują pyłów i sadzy, przyczyniamy się do zmniejszenia smogu w naszym otoczeniu oraz ograniczamy tzw. niską emisję. To zaleta szczególnie ważna w naszym kraju, który pod względem zanieczyszczenia powietrza plasuje się w niechlubnej czołówce Europy.
Ogrzewanie domu klimatyzacją – wady. O czym TRZEBA pamiętać?
Ogrzewanie domu klimatyzacją niestety nie jest rozwiązaniem pozbawionym wad. Najpoważniejszą jest na pewno wciąż zbyt niska wydajność. Na północy i zachodzie kraju zimy są już na ogół tak łagodne, że wydajny klimatyzator z powodzeniem sprawdzi się jako główne źródło ciepła. Mieszkańcy południa i wschodu Polski powinni jednak traktować go jako jesienny i wiosenny dodatek. Dotyczy to zarówno efektywności urządzeń, jak i kosztów związanych z ich użytkowaniem.
Montaż klimatyzacji może ponadto wiązać się ze sporymi utrudnieniami dla mieszkańców budynków wielorodzinnych. Ze względu na to, że jednostka zewnętrzna ingeruje w strukturę i wygląd elewacji, inwestor powinien uzyskać pozwolenie od właściciela lub zarządcy nieruchomości. Często jest to bezproblemowe, ale niekiedy zdobycie zgody okazuje się niemożliwe.

Czy ogrzewanie klimatyzacją to dobry pomysł? W przejściowych porach roku — zdecydowanie tak. Zimą — to zależy od położenia geograficznego, aktualnych warunków pogodowych oraz mocy konkretnej instalacji i stopnia energooszczędności budynku. Na pewno jednak wybór klimatyzatora z mocą grzewczą wystarczającą dla jesiennej bądź wiosennej aury będzie dobrym rozwiązaniem.
Jeśli interesuje Cię temat ogrzewania domu w szerszym aspekcie, przeczytaj również inne nasze artykuły na ten temat, gdzie omawiamy solary w domu jednorodzinnym, nowoczesne pompy ciepła oraz ogrzewanie gazowe.