
Systemy wentylacyjne zyskują na znaczeniu za sprawą dyrektywy Parlamentu Europejskiego określającej wymogi techniczne budynków uzyskujących status domów energooszczędnych. Wszystkim zależy na zminimalizowaniu strat cieplnych z powodów ekologicznych i ekonomicznych. W efekcie tradycyjne metody wymiany powietrza w domach prywatnych i podmiotach gospodarczych odchodzą do lamusa na rzecz wydajnej i co najważniejsze oszczędnej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła? Czy warto w nią inwestować? Sprawdźmy.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła — jak działa?
W odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej mechaniczna cechuje się znacznie wyższą wydajnością, nieuzależnioną od cyrkulacji powietrza spowodowanej różnicami temperatur, ciśnienia i gęstości powietrza. Wymienione czynniki sprawdzają się w miesiącach zimnych, jednak latem, kiedy wentylacja jest szczególnie potrzebna, jej efektywność spada niemal do zera.
Wentylacja mechaniczna zachowuje swoją skuteczność przez cały rok dzięki zastosowaniu wentylatorów wymuszających poprawną wymianę powietrza w pomieszczeniach. To nie wszystko.
Połączenie wentylacji mechanicznej z rekuperacją (odzyskiwanie energii termicznej gazów wylotowych w celu dalszego jej wykorzystania) pozwala na ograniczenie strat energetycznych, a co za tym idzie, wpływa na niższe zużycie źródeł pozyskiwania ciepła.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła — czy warto?
Budynki energooszczędne z natury rzeczy nastawione są na zachowanie wysokich parametrów szczelności, a co za tym idzie izolacji termicznej. W takich warunkach istnieje wysokie prawdopodobieństwo kondensowania się wilgoci, powstawania zaduchu oraz pleśni. Zjawiska te wynikają z braku wymiany powietrza w pomieszczeniach.
Wentylacja mechaniczna skutecznie zapewni regularny dopływ świeżego powietrza, jednak spowoduje utratę ciepła. Zapobiec temu może montaż rekuperatora, który nie tylko wpłynie pozytywnie na komfort cieplny mieszkańców i użytkowników budynku. Zapobiegnie także znacząco powstawaniu strat energetycznych.
Wspomnieliśmy już o rosnących cenach paliw. Warto dodać, iż średniej klasy piec CO to także wydatek rzędu kolejnych dziesiątek tysięcy złotych. Jak widać, koszty rosną w tempie błyskawicznym.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, korzyści:
- Obniżenie poziomu wilgoci;
- Odzyskanie energii cieplnej wydostającej się na zewnątrz budynku;
- Obniżenie rocznych kosztów eksploatacyjnych związanych z opłatami za energię;
- Odczuwalny komfort cieplny przez cały rok;
- Wsparcie techniczne w przypadku nawiązania współpracy z doświadczonym wykonawcą.
I wiele innych.
Budynki, w których wykorzystywana jest technologia odzysku ciepła, charakteryzują się mniejszym zapotrzebowaniem na energię, nawet o 45%.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – koszt inwestycji
Nie najlepsza wiadomość jest taka, iż nie da się jednoznacznie określić kosztów inwestycji, nie znając parametrów technicznych budynku, w którym wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ma być zamontowana.
Natomiast dobra dotyczy możliwości skorzystania z dofinansowania w ramach programu Czyste powietrze w przypadku instalacji w budynkach już istniejących.
Rozpiętość cen za usługę montażu całkowitego systemu wentylacyjnego może wynosić pomiędzy 15 a 35 tysięcy PLN. Z czego to wynika?
Z kubatury budynku, wielkości powierzchni użytkowej, zapotrzebowania energetycznego itd.
Z tego powodu jeszcze raz należy podkreślić istotę nawiązania współpracy z profesjonalnym wykonawcą, mającym w swoim portfolio usługę tworzenia projektu instalacji poprzedzonego wcześniejszym audytem, pozwalającym na zaproponowanie klientowi optymalnego rozwiązania.
Zrealizowane projekty i inwestycje znajdziecie w zakładce Realizacje.