Agregat chłodniczy

Agregaty wody lodowej chłodzone powietrzem są podstawowym urządzeniem zaprojektowanym do chłodzenia i do ogrzewania. Ich zadaniem jest odprowadzanie ciepła z cieczy. Agregaty są często wykorzystywane w klimatyzacji oraz przemyśle. Dostarczają powietrze lub ciecz o odpowiednio niskiej temperaturze do przeprowadzania konkretnych procesów technologicznych.

Warunki bezawaryjnej pracy agregatu wody lodowej

Wpływ na zapewnienie bezawaryjnej pracy agregatu (chiller) i instalacji wody lodowej mają różne czynniki począwszy od fazy projektowania, a skończywszy na warunkach eksploatacji. Wytwarzana w chilerze woda lodowa musi trafiać do wymienników ciepła, a następnie zostaje ogrzana i wraca do agregatu. Standardowe wytwornice, wytwarzając wodę lub jej mieszaninę z glikolem o określonych wartościach, muszą działać w warunkach prawidłowego obiegu cieczy. Niezbędny jest przedwstępny przegląd, który pozwala wykonać bilans obciążenia cieplnego budynku. Na podstawie uzyskane informacje dochodzi w późniejszym etapie do dobrania mocy agregatu wody lodowej. Montaż agregatu i elementów instalacji chłodniczej oraz właściwy dobór nastaw automatyki sterującej i zabezpieczającej musi być wykonany zgodnie ze wskazaniami producenta. Nawet najmniejszy błąd dokonany podczas montażu może skutkować rozszczelnieniem układu instalacji wody lodowej. Znaczący wpływ na niezawodność układu ma również odpowiednie utrzymanie i warunki eksploatacji instalacji po stronie wody lodowej. Wszystkie zalety agregatu, czyli wysoka wydajność, oszczędność energetyczna, niższy poziom hałasu, będą zapewnione wyłącznie wtedy, gdy poddany zostanie regularnej i wnikliwej konserwacji okresowej.

Profesjonalny przegląd techniczny

W ramach okresowych przeglądów technicznych przeprowadza się kontrole: zabrudzenia parownika-wymiennika oraz skraplacza, poprawnych wskazań czujników freonowych oraz pracy presostatów freonowych, zakwaszenia układu freonowego i wilgotności freonu, wydajności sprężarek i stanu oleju, prądów wentylatorów skraplacza oraz sprężarek, pracy zaworu przekierowania oraz poprawnej pracy zaworów rozprężnych, pomp obiegowych i wymuszających, filtrów wody chłodniczej, czujnika przepływu, wizualna instalacji sterowniczej i elektrycznej. Na podstawie tych czynności i przeprowadzonych pomiarów tworzony jest raport stanu technicznego. Raport zawiera informacje o stanie technicznym urządzenia, obecnych awariach i możliwych zagrożeniach. Oferujemy profesjonalne przeglądy techniczne agregatów wody lodowej oraz całych systemów klimatyzacji i wentylacji.

Chiller i przyczyny awarii

W agregacie współpracują ze sobą dwie instalacje: chłodnicza i wody lodowej. W każdej z tych instalacji może wystąpić awaria. W odniesieniu do instalacji chłodniczej przyczyny awarii można podzielić następująco:

  • niewłaściwy dobór agregatu w fazie projektowania,
  • niewłaściwy montaż urządzeń i elementów instalacji chłodniczej,
  • niewłaściwy dobór i nastawa automatyki sterującej i zabezpieczającej,
  • niewłaściwe warunki eksploatacji instalacji chłodniczej.

W instalacjach po stronie wody lodowej awarie mogą spowodować niestaranny montaż czy nieodpowiednie warunki eksploatacji, co przyspiesza proces starzenia instalacji. Proces ten objawia się korozją, stopniowym zużyciem lub zniszczeniem materiałów uszczelniających. Najczęściej występujące awarie agregatu wody lodowej Przede wszystkim należy podkreślić, że nie każdy alarm oznacza awarię agregatu. Instrukcja obsługi agregatu zawiera wyjaśnienie każdego rodzaju alarmu oraz informacje o zalecanych działaniach. W przypadku awarii instalacji chłodniczej lub wody lodowej należy skonsultować się z autoryzowanym serwisem. Doświadczony zespół serwisantów szybko potrafi zdiagnozować przyczynę awarii. Przed każdą naprawą musi zostać wykonany serwis urządzenia, który wykaże przyczynę wystąpienia awarii. Oto najczęściej występujące awarie:

  • uszkodzenie sprężarki chłodniczej (np. w wyniku zaniedbania serwisu, w tym oczyszczania skraplacza lub parownika, bądź też wynikające z braku lub nadwyżki czynnika chłodniczego),
  • rozszczelnienie układu freonowego, co powoduje utratę gazu,
  • uszkodzenia wentylatorów skraplacza,
  • uszkodzenia pompy obiegowej lub czujnika przepływu.

Usługi serwisowe urządzenia

Po dokonaniu przeglądu można przystąpić do prac serwisowania agregatu. Należy usunąć ewentualne awarie, a także w ramach możliwości przeciwdziałać potencjalnym zagrożeniom. Podczas prac serwisowych muszą być kalibrowane presostaty freonowe, a także dokładnie oczyszczony skraplacz i parownik. W przypadku, gdy czynnik chłodniczy wraz z olejem jest kwaśny lub wilgotny należy wymienić go na nowy. Filtr osuszacza zostaje wymieniony. Jeśli doszło do rozszczelnienia instalacji freonowej, wówczas filtr osuszacza instalowany jest ponownie. Ostatnim etapem prac jest mycie agregatu wewnątrz i z zewnątrz. Manometr na pompie wodnej skraplacza, przyrząd pomiarowyEksploatowanie agregatu wody lodowej wraz z całą instalacją wymaga przeprowadzania systematycznych kontroli i przeglądów. Niezbędna jest również profilaktyczna obsługa urządzenia.

Agregat posiada wbudowane czujniki parametrów, które na stałe monitorują pracę poszczególnych układów i urządzeń. Automatyczny nadzór zmniejsza ryzyko występowania awarii wykluczającej go z pracy. Kluczową sprawą jest fakt, że awaria systemu chłodzenia stanowi zagrożenie dla obiektu, jego wyposażenia oraz pracowników. Nie bez znaczenia są również starty energetyczne, cieplne oraz nadmiernego zużycia części agregatów. Wszystko to generuje znaczne koszty finansowe. W przypadku awarii warto jest mieć już sprawdzony zespół serwisowy. Najlepszym rozwiązaniem jest zawarcie umowy serwisowej na przeglądy i naprawy, ale również dozór techniczny.

Potrzebujesz profesjonalnego serwisu agregatów wody lodowej, a może serwisu systemów klimatyzacji lub wentylacji?