Solary w domu jednorodzinnym są wykorzystywane do centralnego ogrzewania, podgrzewania wody użytkowej oraz wody basenowej. Przeważnie montowane są na dachu budynku.
Kolektory słoneczne wprowadzono na polski rynek już kilkadziesiąt lat temu. Początki były trudne, bowiem ich skuteczność budziła pewne niedowierzanie potencjalnych wśród klientów. Kwestia ceny zestawu solarnego również nie była bez znaczenia. Zakup i montaż solarów w domu jednorodzinnym był naprawdę poważną inwestycją. Z czasem potwierdzono ich skuteczność, co przekładało się na znaczne oszczędności kosztów ogrzewania w domowym budżecie. Coraz więcej producentów solarów pojawiało się na polskim rynku, dzięki czemu koszt inwestycji się zmniejszał. Kiedy pojawiły się dofinansowania zakupu solarów* ich sprzedaż znacznie wzrosła. Dziś można powiedzieć, że są powszechnie znane i wręcz popularne.

Instalacja solarna
Wyróżniamy cieczowe kolektory płaskie i próżniowe. Podstawowa instalacja do podgrzewania ciepłej wody użytkowej zawiera: kolektory słoneczne, pompę, regulator uruchamiający pompę obiegu, naczynie przeponowe (kompensujące rozszerzalność temperaturową czynnika), zbiornik magazynujący ciepłą wodę użytkową, z dwiema wężownicami lub płaszczami grzejnymi, inne źródło ciepła (kocioł, pompa ciepła, kominek z płaszczem wodnym).
Solary w domu jednorodzinnym – zalety
- Zmniejszenie potrzeb energetycznych budynku i ograniczenie zużycia innych źródeł ciepła
- Zmniejszenie kosztów ogrzewania, bowiem kolektory słoneczne to najtańsza opcja ogrzewania.
- BĄDŹ EKO i zadbaj o czyste powietrze! Nigdy nie jest za późno na zmiany.
- Mała awaryjność i długi czas działania około 25-30 lat.
- Długi okres gwarancji, bo aż 10 lat!
- Krótki czas montażu około 7 dni.
- Możliwość zastosowania w budynkach prywatnych i publicznych, już istniejących lub nowych.

Jak widać na powyższym wykresie, wg GUS (dane za rok 2018) największe zużycie energii w domu to ogrzewanie pomieszczeń i wody, bo aż 81,7%.
* Spośród wielu możliwości dotacji, możecie skorzystać z programu Czyste powietrze. Daje on możliwość dotacji na instalację odnawialnych źródeł energii (m.in. kolektory słoneczne), wymianę starych pieców i kotłów na nowe, czy też montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. O szczegółach dotacji możecie przeczytać na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach
Oszczędzaj i bądź EKO! Postaw na energię słoneczną!