Jeżeli myślimy o tym, żeby w okresie letnim w naszych biurach, mieszkaniach i sklepach było chłodno i przyjemnie, warto zastosować rozwiązanie popularnie zwane systemem klimatyzacji. Na tego typu rozwiązanie decydujemy się również z powodu globalnego ocieplenia klimatu, które istnieje na całym globie i szukamy jakichś rozwiązań, które będą również proekologiczne. Jeżeli zastosujemy rozwiązanie w postaci klimatyzacji to pozwoli nam to utrzymać odpowiednią wilgotność i dostosować temperaturę w pomieszczeniu do naszych potrzeb i warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Najczęściej stosowanym systemem chłodzenia na świecie wciąż pozostaje klimatyzacja freonowa, jednak biorąc pod uwagę chęć dbania o środowisko naturalne lepszym rozwiązaniem będą instalacje chłodzenia z wykorzystaniem wody lodowej, która jest mniej szkodliwa dla środowiska i posiada większą wszechstronność w zastosowaniu.
Jakie zasady działania mają instalacje chłodzenia?
Instalacje chłodzenia to rozwiązanie, które może stworzyć wrażenie paradoksu z powodu konstrukcji, ponieważ jest ona zbliżona do systemu ogrzewania, a nie chłodzenia. Są jednak różnice, a podstawową z nich jest fakt zasilania wodą o temperaturze wody 5–10 oC i powrotu 10–16 oC. Nazwa wody lodowej ściśle wiąże się z temperaturą wody. Źródłem zimnej wody jest tzw. agregat wody lodowej (chiller), który jest niczym innym jak wymiennikiem ciepła. Woda lodowa to roztwór wody zwykle w połączeniu z glikolem etylenowym lub propylenowym. Stosuje się takie rozwiązanie tylko dlatego, że zazwyczaj czysta woda nie ma odpowiedniej krzepliwości. Należy zwrócić uwagę, by ilość glikolu w roztworze nie była zbyt wysoka. Zbyt wysokie stężenie ma wpływ na wytrzymałość, jaką posiada instalacja chłodzenia. Odpowiednim roztworem, który jest wskazywany to roztwór 30 – 40%. Ważny w całym systemie jest także klimakonwektor, który staje się w instalacji odbiornikiem. Klimakonwektor jest zbiornikiem z wodą, więc jeżeli wymusimy przepływ powietrza to ciepło zostanie z niego zabrane.
Woda lodowa rozprowadzana jest systemem rur od źródła do odbiorników, co wynika z jej niskiej temperatury. Instalacja składa się z dużej ilości armatury, która steruje przepływem wody do odpowiednich odbiorników.
Niezbędna jest pompa zasilająca wodę w ciśnienie, aby mogła dopłynąć do odbiornika końcowego. Należy odpowiednio zaprojektować poszczególne etapy instalacji chłodzenia, aby właściwie ukierunkować przepływ wody oraz jej temperaturę. Wykorzystuje się do tego serię zaworów regulujących ciśnienie, co pozwala unormować przepływ na poszczególnych odcinkach.
Instalacje chłodzenia z wykorzystaniem instalacji wody lodowej
Systemy wody lodowej najczęściej stosowane są w chłodnictwie przemysłowym, czyli w takich gałęziach gospodarki, które potrzebują dużej wydajności klimatyzacji. System przemysłowy wody lodowej charakterystyczny jest dla branży: farmaceutycznej, energetycznej, metalurgicznej, spożywczej, a także przy produkcji tworzyw sztucznych. Wodę lodową można również wykorzystać do chłodzenia procesów produkcyjnych, laboratoryjnych oraz medycznych. Warto wspomnieć, że w przypadku chłodzenia procesowego chiller przemysłowy wody lodowej poprzez system rur łączy się z docelowymi urządzeniami, które wymagają szczególnie zaawansowanego chłodzenia o stałej temperaturze (np. rezonans magnetyczny, laser). Coraz częściej instalacje wody lodowej stosuje się do klimatyzacji w dużych biurowcach, hotelach czy blokach mieszkalnych.
Instalacje chłodzenia — zalety
Instalacje chłodzenia stanowią nowoczesną alternatywę dla systemu klimatyzacji freonowej, które spełniają wymagania współczesnych odbiorców.
Instalacja wody lodowej to poważna inwestycja, bowiem jest trudniejsza w zaprojektowaniu i wykonaniu. Konstrukcja jest bardziej skomplikowana, a także znacznie droższa niż tradycyjna instalacja freonowa. Ma jednak wiele zalet. Cena inwestycji jest rekompensowana przez znacznie tańszy koszt eksploatacji. Nie bez znaczenia są właściwości fizykochemiczne wody lodowej. Charakteryzuje się określoną wartością cieplną, jest płynna, nietoksyczna i nie powoduje korozji. Powyższe właściwości naturalnie zapobiegają stanom awaryjnym całego systemu. Takie rozwiązanie jest oczywiście dużo bardziej ekologiczne niż klimatyzatory freonowe.
Systemy przemysłowe wody lodowej są systemami szczelnymi i zamkniętymi, dzięki czemu nie wymagają dodatkowej obróbki chemikaliami, aby zapobiegać ich korozji i zanieczyszczaniu. Systemy te stają się rozwiązaniem na miarę dzisiejszych czasów jako rozwiązanie ekologiczne, które nie powoduje niszczenia ekosystemu i zwiększania globalnego ocieplenia w przeciwieństwie do klimatyzacji freonowej.