
Dzisiaj w naszej Bazie wiedzy możesz przeczytać wpis o pompach ciepła w domu. W ostatnich miesiącach otrzymujemy mnóstwo zapytań dotyczących pomp ciepła. Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.
Zastosowanie pompy ciepła
Nowoczesna pompa ciepła to ekologiczne urządzenie grzewcze. Oto najwydajniejszy sposób uzyskania ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Do swego działania pompa ciepła wykorzystuje naturalne źródła ciepła, takie jak: woda, grunt, powietrze.
W 2019 roku sprzedaż pomp ciepła do centralnego ogrzewania w Polsce wzrosła o 64% w porównaniu z rokiem 2018 (dane z Raportu PORT PC „Scenariusze elektryfikacji ogrzewania w budynkach jednorodzinnych w Polsce do 2030 roku”).
Jak działa nowoczesna pompa ciepła?
System pompy ciepła stanowi układ zamknięty. Nowoczesna pompa ciepła działa zgodnie z zasadami termodynamiki, pobierając ciepło z otoczenia (woda, gleba, powietrze) przekazuje je do parownika, gdzie znajduje się płynny czynnik roboczy o niższej temperaturze. Czynnik jest w pełni bezpieczny dla środowiska. Parownik stanowi wymiennik ciepła, gdzie dochodzi do odparowania. Czynnik w pod postacią pary zostaje zassany do sprężarki. Następnie ciśnienie oraz temperatura czynnika wzrasta, trafiając do wymiennika ciepła popularnie zwanego skraplaczem. Pod wpływem wysokiej temperatury i wysokiego sprężania tworzy energię cieplną, którą następnie oddaje do górnego źródła i tam następuje skroplenie. Ten proces obniża ciśnienie oraz temperaturę czynnika. Cały ten proces termodynamiczny w obiegu zamkniętym powoduje stałą pracę pompy ciepła i stabilny dopływ ciepła co domu.
Zależnie od tego, czy pompy ciepła wykorzystują energię z powietrza, gruntu, czy z wody, różnią się pod względem zastosowanych technologii i cen, jak również inne mogą być wymogi prawne związane z ich montażem.
Zalety systemu pompy cieplnej
- brak kosztów paliwa do ogrzewania, a także kotła i jego ewentualnych napraw, konserwacji, przeglądów technicznych,
- niski koszt eksploatacji,
- bezobsługowa,
- szybki zwrot poniesionych kosztów (około 5 lat),
- długa żywotność pompy ciepła (nawet do 50 lat),
- urządzenie bezpieczne dla środowiska,
- coraz niższe ceny urządzeń wysokiej klasy,
- możliwość pozyskania energii z paneli fotowoltaicznych tzw. zielony prąd,
- pompa ciepła może stanowić jedyne źródło ciepła do ogrzewania budynku (wyjątek stanowi pompa ciepła powietrze/woda),
- pompa współpracuje z wieloma dodatkowymi urządzeniami takimi jak kolektory słoneczne czy kominek z płaszczem wodnym,
- latem pompa ciepła ma możliwość chłodzenia pomieszczeń,
- dotacje do pomp ciepła.
Pompy ciepła źródłem „zielonego prądu”
W wyniku działania pompy ciepła nie powstają, żadne odpady ani spaliny. To urządzenie w pełni ekologiczne, dlatego można go zamontować na zewnątrz lub w domu. Zajmuje stosunkowo niewiele miejsca i cechuje go estetyczny wygląd. Większość modeli mylonych jest z wentylatorem lub klimatyzatorem.
W celu wykorzystania ciepła z otoczenia nowoczesna pompa ciepła wymaga niewielkiej mocy elektrycznej do zasilania, aby uruchomić procesy termodynamiczne i do działania pompy obiegowej. Energię elektryczną można pozyskać z paneli fotowoltaicznych, choć nie wszystkie pompy mają możliwość takiego podłączenia. To rozwiązanie pozwala na funkcjonowanie pompy ciepła praktycznie bez ponoszenia comiesięcznych kosztów przez właściciela.