Instalacja HVAC na dachu

Co to jest instalacja HVAC?

Odpowiedź na tego typu pytanie kryje się już w samej nazwie, która jest akronimem angielskich słów heating, ventilation, air conditioning oznaczających ogrzewanie, wentylację i klimatyzację. W skrócie można powiedzieć, że instalacje HVAC są to odpowiedzialne za komfort cieplny oraz jakość powietrza w budynkach, w których zostały zastosowane. Mimo, że  do tej pory najczęściej zastosowanie miały oddzielne systemy:

  • ogrzewania (przeważnie w postaci kotła grzewczego, wymiennikowni i odbiorników, czyli grzejników oraz ogrzewania płaszczyznowego),
  • wentylacji (ze sporych rozmiarów centralą wentylacyjną),
  • klimatyzacji (na ogół w postaci klimatyzatora split) w ostatnich latach obserwuje się trend polegający na integracji wszystkich wymienionych elementów.

Dążenia te podyktowane są przede wszystkim dbałością o klimat naszej planety (polityka energetyczna Unii Europejskiej zakłada, że uda się osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku).

Jednak instalacja HVAC przynosi także wymierne korzyści dla użytkowników w postaci mniejszych rachunków (za sprawą mniejszej ilości sprzętów czy niższych kosztów eksploatacji) oraz większego komfortu (np. w postaci czystszego powietrza w pomieszczeniach czy większego komfortu cieplnego).

Niezależność klimatyczna

Z czego składa się instalacja HVAC?

Ogrzewanie — powinno być jak najbardziej wydajne, ekologiczne i jednocześnie tanie w eksploatacji. W praktyce najczęściej wykorzystuje się tu pompy ciepła typu powietrze-powietrze. Więcej o pompach ciepła możesz przeczytać we wpisie Nowoczesna pompa ciepła w twoim domu.

Wentylacja — która zgodnie z obowiązującymi przepisami wymaga odzysku ciepła z usuwanego powietrza, co podyktowane jest potrzebą obniżenia zużycia energii oraz przekłada się na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Klimatyzacja — na ogół jako jedna z funkcji w kanałowej pompie ciepła.

Chłodzenie (ang. refrigeration) HVAC-R – spotkać możemy się z bardzo naturalnym uzupełnieniem powyższej konfiguracji elementów instalacji o chłodzenie, na które w niektórych budynkach, szczególnie przemysłowych, zapotrzebowanie może przewyższać nawet to wynikające z ogrzewania w sezonie zimowym.

Izolacja (ang. insulation) HVAC-I – do projektu systemu HVAC włączyć można także izolację, która uzupełni powyższe komponenty systemu i zapewni w sposób komplementarny ochronę przed utratą ciepła przy niskich temperaturach, a jednocześnie przegrzewaniem powietrza w budynku w porze letniej.

Korzyści wynikające z zastosowania HVAC

Oszczędności finansowe pojawią się już na etapie budowy m.in. wskutek niższego kosztu zakupu urządzeń wchodzących w skład systemu HVAC czy mniejszego zapotrzebowania na miejsce przeznaczone dla urządzeń grzewczych, chłodzących i wentylujących. 

Obniżenie rachunków za ogrzewanie, chłodzenie i wentylację pomieszczeń jest efektem zastosowanych rozwiązań, np. połączenie pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych pozwala osiągnąć nawet zerokosztowe ogrzewanie.

Oszczędność miejsca wynika z minimalizacji wymiarów urządzeń wchodzących w skład systemu. Tradycyjne podejście wymagało na ogół zastosowania osobnych wielkogabarytowych urządzeń, podczas gdy użycie instalacji HVAC polega na zastosowaniu urządzeń pozwalających na integrowanie funkcji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach, będąca między innymi wynikiem zastosowania filtrów, pozwoli nam cieszyć się w każdych okolicznościach świeżym i czystym powietrzem pozbawionym pyłów zawieszonych. Ten aspekt jest szczególnie istotny w przypadku budynków przeznaczonych do celów zdrowotnych, w których naszym celem jest ograniczenie przenoszenia patogenów.

Ponieważ wszystkie komponenty systemu HVAC są ze sobą powiązane, bardzo ważny jest dobry projekt instalacji. Aby w pełni wykorzystać zalety wynikające z zastosowania systemu HVAC, zachęcamy do kontaktu z nami w celu wykonania projektu instalacji oraz jego realizacji.

Zadzwoń i poznaj szczegóły zastosowania instalacji HVAC