System rowkowany

Choć na zachodzie popularna, w Polsce wciąż jeszcze nie tak często stosowana, metoda łączenia rur za pomocą rowkowania zyskuje coraz więcej zwolenników ze względu na swoje liczne zalety. Przede wszystkim system rowkowany to metoda, która znalazła liczne zastosowania ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa (zarówno w fazie wykonania, jak i późniejszej eksploatacji) oraz możliwość obniżenia kosztów wykonania przy jednoczesnym skróceniu czasu montażu.

Sprężarkownia Glimar Gliwice

Co to jest system rowkowany?

System rowkowany to alternatywa dla tradycyjnych metod łączenia rur. W stosunku do innych metod jest znacznie szybsza, tańsza, mniej wymagająca i możliwa do przeprowadzenia w różnych warunkach (zarówno atmosferycznych, jak i miejscowych).

Wymaga ona przede wszystkim odpowiedniego przygotowania końca rury oraz zastosowania kompatybilnych złączek rowkowanych. W przeważającej liczbie przypadków (około 95%) rowkowania rur dokonuje się tzw. metodą walcowania, w której właściwy profil rowka uzyskuje się poprzez ściskanie rury między wałkami dobranymi w zależności od grubości oraz rozmiaru ścianek. Drugą możliwością jest metoda skrawania, polegająca na usunięciu materiału np. wskutek szlifowania, zalecana w przypadku rur grubościennych (przez co unikniemy spęcznienia materiału na krawędziach rowka).

Na czym to polega?

Aby zbudować instalację rurociągu systemem rowkowanym należy wykonać następujące kroki:

KROK 1 – Przygotowanie rur

Pracę zaczynamy od przygotowania końca rury, którego, jak już wcześniej wspomniano, możemy dokonać na dwa sposoby: poprzez walcowanie oraz wycinanie rowków (jest to kluczowy punkt dla uzyskania satysfakcjonującego połączenia rur). Kiedy końce łączonych rur mają już przygotowane rowki, należy sprawdzić je pod kątem występowania wad takich, jak np. wgniecenia, uszkodzenia farby, pył czy rdza, gdyż wady powierzchniowe przekładają się na pogorszenie jakości łączenia, a w szczególności szczelności.

KROK 2 – Montaż uszczelki

Kolejnym punktem, w przygotowaniu systemu rowkowanego, jest wybór i montaż odpowiedniej uszczelki. Jej wybór zależy przede wszystkim od następujących czynników: temperatura pracy instalacji, ciśnienie i medium, które będzie wewnątrz niej transportowane (powietrze, gaz, woda, itd.) oraz tryb pracy (ciągły czy przerywany).

Producenci stosują kod kolorystyczny, który pozwala rozpoznać zalecane wykorzystanie na podstawie koloru samej uszczelki, bądź paska znajdującego się na niej. Aby ułatwić montaż oraz zapewnić optymalne warunki pracy przed zamontowaniem uszczelkę należy natłuścić poprzez użycie dedykowanego smaru, o ile nie stosujemy uszczelek samosmarnych.

KROK 3 – Montaż złączki

Kiedy uszczelka znalazła się na właściwym miejscu przychodzi czas na podłączenie drugiej rury, a następnie montaż właściwego łącznika. Do wyboru mamy pełen wachlarz złączek, zarówno sztywnych jak i elastycznych, wśród których znajdziemy m.in. redukcje, kołnierze, kolanka, trójniki, ale także kształtki wylotowe oraz zaślepki.

Zastosowanie systemu rowkowanego nie wyklucza łączenia z innym typem instalacji (np. spawanej, gwintowanej czy kołnierzowej) tam, gdzie jest to potrzebne. W tym celu wystarczy zastosować odpowiedni łącznik, jak np. kształtkę wylotową gwintowaną.

KROK 4 – Dokręcanie śrub

Pracę kończymy wkładając i równomiernie dokręcając śruby. Na tym etapie najważniejsze jest, aby dokręcać nakrętki naprzemiennie i stosując równą siłę, tak aby nie uszkodzić uszczelki (co może skutkować późniejszych wyciekiem), ani śruby i złącza.

Kiedy warto zastosować system rowkowany?

Zalety systemu rowkowanego sprawiają, że systemy tego typu znalazły bardzo szerokie zastosowanie, jako doskonała alternatywa dla tradycyjnie stosowanych metod łączenia rur. Wśród podstawowych zastosowań wymienić możemy choćby takie instalacje jak wody pitnej, centralnego ogrzewania, wody lodowej, tryskaczowe, sprężonego powietrza, kanalizacyjne, ale także bardziej zaawansowane instalacje przemysłowe, jak np. uzdatniania wody, linie chemiczne czy irygacja.

Poniżej wymienione zostały cechy i miejsca instalacji, w których szczególnie polecane jest zastosowanie elastycznych złączek rowkowanych:

  • tam, gdzie zależy nam na redukcji wibracji i hałasu (np. przy pracy pompy),
  • miejsca wymagające niewielkiej regulacji wyrównania,
  • niwelowanie drgań sejsmicznych (poprzez łagodzenie odkształceń międzykondygnacyjnych),
  • budowa układu skrętnego (np. w tunelu, bądź zaokrąglonej konstrukcji budynku),
  • miejsca, w których praca systemu wiąże się z naprężeniem cieplnym wywołanym zmianami temperatury (wydłużanie i kurczenie).

PODSUMOWANIE

Choć ostateczny wybór materiału oraz sposobu montażu instalacji zależy przede wszystkim od jej charakteru, zastosowania oraz warunków pracy, instalacje wykonane systemem rowkowanym sprawdzą się fantastycznie prawie na każdym polu. Metoda ta pozwala znacząco obniżyć koszty wykonania i skrócić czas montażu, zapewniając jednocześnie bardzo wysoką jakość i bezpieczeństwo.  W stosunku do tradycyjnych metod łączenia rur ma jeszcze tę zaletę, że jest łatwo demontowalna, co jest szczególnie pomocne w późniejszej konserwacji czy przebudowie, dlatego podejmując decyzję o budowie nowej (bądź rozbudowie starej) instalacji warto wziąć ją pod uwagę.

Aby wykorzystać pełnię zalet tego systemu, chętnie wykonamy dla Państwa projekt instalacji rowkowanych oraz podejmiemy się jego realizacji.

Chcesz zapytać o system rowkowany i jego wykorzystanie?