
Coraz wyższe koszty ogrzewania skłaniają wszystkich do poszukiwania sposobów na tańszą energię cieplną. Problem dotyczy każdego, niezależnie od tego, czy mieszka w budynku wielorodzinnym, czy też jest szczęśliwym posiadaczem własnego domu.
Jak oszczędzać na centralnym ogrzewaniu? Niektóre metody będą wymagać inwestycji, inne inwencji i pracy własnej, jednak w każdym przypadku przyniosą spodziewane efekty. Jak zatrzymać ciepło w mieszkaniu? Sprawdzamy.
Jak oszczędzać na centralnym ogrzewaniu — racjonalne korzystaNie z ciepła?
Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, iż ogrzewanie kosztuje. Na ceny i co gorsza, podwyżki niestety jego odbiorcy nie mają żadnego wpływu. Brzmi to oczywiście jak truizm, jednak wiele osób zdaje się na ten fakt nie zwracać uwagi.
Najlepszym tego przykładem są na stałe odkręcone zawory i otwarte okna. Owszem, należy docenić znaczenie świeżego powietrza w życiu człowieka. Mimo to warto przypomnieć, iż czym inny jest wietrzenie pomieszczeń, a czym innym chłodzenie. Niestety w wielu przypadkach zachodzi wariant drugi.
Metody oszczędzania ciepła można podzielić na dwa rodzaje:
- Praktyczne
- Techniczne
Zacznijmy od metod praktycznych, jako tych łatwiejszych.
Warto znać temperaturę otoczenia optymalną dla Ciebie i domowników
Jaka jest najzdrowsza temperatura w domu? Cytując za Światową Organizacją Zdrowia, najkorzystniejszą temperaturą dla zdrowej osoby jest 18° C. Dzieci i osoby starsze preferują 20° C. Niezależnie od ogólnych wskaźników, dobrze jest znać własne preferencje i utrzymywać ciepło stale na takim poziomie.
Nie należy zasłaniać grzejników
Długie firany i zasłony, jakkolwiek prezentują się bardzo okazale, są też niezwykle skuteczne w ograniczaniu rozchodzenia się ciepła po całym pomieszczeniu. Podobnie działają meble zasłaniające grzejniki. Warto o tym pamiętać planując aranżację pokoju. W przeciwnym wypadku energia cieplna będzie bezproduktywnie krążyć za zasłonami, nie służąc mieszkańcom.

Przykręcaj zawory na okres wyjazdów
Zalecenie nie oznacza całkowitego odcięcia źródła ciepła. Trzeba przypomnieć, że rośliny dobrze znoszą tymczasowe obniżenie temperatury nawet do 15° C. Zatem wyjeżdżając na kilka dni, opłaca się przykręcić zawory kaloryferów przynajmniej do połowy skali.
Wietrz intensywnie, lecz krótko
Dostanie się do wnętrza pokoju zimnego powietrza, spowoduje ruch konwekcyjny. Innymi słowy, w stosunkowo krótkim okresie wymienisz całość „nieświeżego” powietrza, które jako cieplejsze uniesie się do góry i wyleci na zewnątrz. Wietrzenie najskuteczniej jest przeprowadzić poprzez otwarcie okien na oścież. Proces trwa maksimum 15 minut.
Zakręć zawory na czas wietrzenia
Te kilkanaście minut jednorazowo niewiele zmieni w wysokości rachunków, jednak wietrzenie odbywa się zwykle kilka razy na dobę. W skali miesiąca efekty mogą pozytywnie zaskoczyć
Niezależnie od wymienionych domowych sposobów, trzeba sprawdzić funkcjonowanie centralnego ogrzewania pod kątem technicznym.
Kontroluj stan techniczny systemu grzewczego
W celu uzyskania najlepszych efektów warto już na początku sezonu grzewczego zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. Jakiekolwiek zaniedbania lub – co gorsza – błędy w sztuce mogą kosztować nieporównywalnie więcej, aniżeli wizyta specjalisty.
Czym zajmą się fachowcy od centralnego ogrzewania?
Czyszczenie grzejników
Serwis polega na rozebraniu i wyczyszczeniu wnętrza kaloryfera. W trakcie poprzednich sezonów z pewnością w środku grzejnika nagromadziły się osady i kamień, które powstrzymują przepływ ciepłej wody, obniżając wydajność instalacji grzewczej.
Odpowietrzenie grzejników
Podobny efekt powoduje nagromadzone powietrze. Fachowiec, czyszcząc grzejnik, niejako przy okazji usunie z niego wszystko, co ogranicza moc kaloryfera.

Zadbaj o modernizację systemu grzewczego
Czynność powinna być przeprowadzona przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Jeśli jednak przeprowadzasz remont bądź budujesz dom, koniecznie przemyśl wybór dostępnych sposobów ogrzewania. Koniecznie wesprzyj się profesjonalnym doradztwem.
Korzystaj z usług specjalistów od instalacji CO
Specjalistyczna firma nie tylko pomoże znaleźć najwłaściwsze rozwiązanie. Stworzy także projekt oraz podejmie się jego wykonania, oferując przy tym serwis, a nawet dostawę odpowiednich materiałów.
Pamiętaj, kompletny system grzewczy pochodzący z jednego źródła gwarantuje kompatybilność poszczególnych elementów i bezawaryjność obliczoną na długie lata.
Więcej o różnych rodzajach centralnego ogrzewania znajdziesz w naszej Bazie wiedzy.