Decyzja o rodzaju ogrzewania w domu jest bardzo istotną kwestią, chcąc dokonać najlepszego dla siebie wyboru. Każdy inwestor ma dylemat, jaki rodzaj ogrzewania domu czy mieszkania wybrać. Znane są różne rodzaje ogrzewania, ale dziś skupimy się na rozwiązaniu, jakim jest ogrzewanie gazowe domu. Z poniższego wpisu dowiecie się, jakie są zalety i wady tego rozwiązania.
Ogrzewanie gazowe domu — zalety
Wydaje się, że najlepiej zacząć od faktu, jakie zalety ma ogrzewanie gazowe domu. Można podać trzy podstawowe zalety, a mianowicie tanie paliwo, jakim jest gaz ziemny (o ile mamy dostęp do przyłącza gazu). Po drugie wysoka efektywność spalania w nowoczesnych kotłach gazowych. Tego typu rozwiązanie jest praktycznie bezobsługowe. Nasza rola sprowadza się do ustawiania temperatury i przestrzegania terminów przeglądów technicznych oraz opłacania rachunków.
Rozwijając myśl odnośnie taniego paliwa można przyjąć, że gaz ziemny jest bardzo wydajny dzięki procesom chemicznym, które zachodzą podczas jego spalania co obniża cenę kilowatogodziny.
Ważną zaletą jest fakt, że piec gazowy jest maksymalnie ekologiczny. Nie wydziela praktycznie żadnych substancji niszczących środowisko oprócz tlenku azotu, o którym trzeba wspomnieć. Jednocześnie nie mamy ani popiołu, ani pyłu węglowego, który w wielu kotłowniach (i nie tylko) jest zmorą. Kocioł gazowy można zamontować w łazience, co również daje nam komfort braku posiadania specjalnego pomieszczenia. Tego typu kotły nie wymagają komina. Można wyprowadzić rurę na zewnątrz budynku w ścianie, która wystarczy jako odprowadzenie spalin.
Nowoczesne kotły gazowe spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa. Najkorzystniejsze jest zastosowanie kotła z zamkniętą komorą spalania. Dzięki temu gazy nie wydobywają się na zewnątrz, ponieważ cały układ jest szczelny. Powietrze do komory spalania jest doprowadzane z zewnątrz osobnym przewodem. Należy tylko w odpowiednich terminach dokonywać przeglądów technicznych, aby instalacja była sprawna.
Wady ogrzewania gazowego w domu
Instalacja gazowa w domu nie jest pozbawiona wad. Największym problemem jest brak dostępu do przyłącza gazu ziemnego. Jeżeli będzie potrzeba ubiegania się o takowe, to koszty będą wysokie. Kiedy nie ma możliwości podłączenia do gazowego węzła cieplnego, wówczas pozostaje wynająć (zakupić) zbiornik od dostawcy gazu. Musimy uwzględnić miejsce na jego przechowywanie.
Kotły gazowe nie należą do najtańszych, ale nowoczesne kotły węglowe też nie będą tanie. Można jednak przyjąć, że jest to jednorazowy koszt, który po pewnym czasie się zwróci.
Oczywiście można stwierdzić, że istnieją tańsze paliwa takie jak: drewno, węgiel lub ekogroszek. Wiążą się z tym jednak dodatkowe zobowiązania, czyli zamawianie opału, miejsce na jego przechowywanie, uzupełnianie podajnika. Jeszcze gorzej jest w przypadku, kiedy piec nie jest wyposażony w podajnik i kilka razy dziennie trzeba podkładać, aby utrzymać temperaturę w domu.
Na podstawie naszej analizy można stwierdzić, że instalacje gazowe są godne polecenia. Chcąc mieć w domu wygodę, wydajność i komfort użytkowania, inwestycja jest korzystna pod każdym względem, również ekonomicznym.
Warto również wspomnieć, że od kilku lat w Polsce jest realizowany program „Czyste powietrze”, które umożliwia otrzymanie znacznego dofinansowania na wymianę pieca. Zwłaszcza większe miasta, dofinansowują również eko zmiany z własnych środków. Inną korzyścią, z której można skorzystać, jest ulga termomodernizacyjna uwzględniana przy rocznym zeznaniu podatkowym.